Nasze Konie

 • Duke of Zamindar
 • Doyenka
 • Tequila Rosa
 • Tebira
 • Tebidoro
 • Delos
 • Domindar
 • Tytanida
 • Thetis
 • Target
 • Tebivero

Delos

 

DELOS po ECOSSE – DOYENKA / DOYEN, to koń nie tylko o mocnym rodowodzie ale przede wszystkim o pięknym eksterierze, znakomitym charakterze, przyjaznym dla ludzi, lubiący pracę i łatwo wykonujący wszelkie polecenia jeźdźca. 

 

W stadninie w Widzowie od najmłodszych lat wyróżniał się w stadzie ruchliwością. Zmuszał kolegów do zabaw lub do ścigania się wokół padoku. Mimo tak wielkiej ruchliwości, wiedzieliśmy, że nie można będzie się z nim śpieszyć w pracy, albowiem wyglądał bardzo źrebięco i było wiadomo, że trzeba będzie na jego starty dłużej poczekać. Wiadomo też było, że w wieku dwóch lat wyjdzie do startu późną jesienią, lub w ogóle nie wystartuje.

 

Jak większość naszych młodych koni, Delos został wystawiony przez nas na jesienną aukcję na Służewcu. Mimo dość dużego zainteresowania młodym koniem, nie został sprzedany. Większość kupujących poszukuje koni szybko dojrzewających, aby kwota zakupu szybko się zwracała, lub bardzo tanich, których kupno nie wiąże się z żadnym ryzykiem ekonomicznym.

 

Kupcy z Azji oferowali kwotę dwadzieścia pięć tysięcy złotych, natomiast kupiec z Włoch zatrzymał swoją ofertę na poziomie trzydziestu tysięcy. Delos miał wyższą cenę rezerwową i za mniejszą kwotę nie zamierzaliśmy się go pozbywać.

 

Tak więc Delos został z nami, nie wyszedł do startu w wieku dwuletnim, spokojnie się wzmacniał,  rósł i dorastał aż stał się pięknym ogierem. Konia obejrzała w stajni trenerka koni sportowych ze Szwecji i poprosiła, że jeśli zdecydujemy się, któregoś dnia sprzedać go do innego sportu aniżeli wyścigi konne, to aby ją o tym powiadomić. Delos wygrał w wieku trzyletnim dwie gonitwy, chociaż  przy odrobinie szczęścia powinien mieć na swoim koncie więcej zwycięstw.  Okazało się, że koń ma swój ulubiony sposób biegania, a domieszka krwi Sadlers Wellsa dającego wytrzymałość z krwią Nureyeva / ze strony ojca / w połączeniu z domieszką krwi Danziga / ze strony matki / przełożyły się na możliwości przyśpieszenia i szybkości. 

 

Delos był wystawiony ponownie na aukcję na Służewcu, tym razem w wieku trzyletnim  i niewiele brakowało aby kupcy z Belgii stali się jego właścicielami. Ale do kwoty rezerwowej nie dolicytowali, chociaż zabrakło im niewiele. Delos ponownie pozostał w stajni Urszula z czego prawdę mówiąc bardzo się cieszymy.

 

Koń trenował w stajni trenera Andrzeja Walickiego, i rozpoczął sezon 2020 od zwycięstwa w handicapie otwarcia I grupy, w gonitwie o nagrodę Dandolo. 

 

To już trzecie zwycięstwo naszego konia w tej prestiżowej gonitwie. Zwyciężała tę gonitwę klacz Tebi po Belenus – Tetyda / Special Power, następnie Duke of Zamindar po Zamindar – Dalannda / Hernando i w tym sezonie Delos. Bardzo się z tego cieszymy, albowiem tak Tebi jak również Duke of Zamindar zwyciężając w tej prestiżowej gonitwie, dały sygnał, że są dobrze przygotowane do sezonu i dały nam wiele radości, swoimi kolejnymi zwycięstwami. 

 

Z podobnym optymizmem patrzyliśmy na ubiegły sezon Delosa w którym odniósł jeszcze jedno zwycięstwo na poziomie grupowym, pokonując w walce dobrego Interview. Po tym zwycięstwie Delos brał udział w trzech najważniejszych i najtrudniejszych wyścigah dystansowych w Polsce; Nagrodzie Prezesa Totalizatora Sportowego, Nagrodzie St. Leger oraz Wielkiej Warszawskiej. Mierzył się z czołówką koni biegających w Polsce oraz gośćmi z zagranicy. Nie udało mu się zwyciężyć ale dwa 5 miejsca i jedno 6 w tak doborowych stawkach pozwoliły mu zebrać bardzo cenne doświadczenie. 

W sezonie 2021 Delos zmężniał i dojżał, co w połączeniu z stopniowaniem trudności wyścigów, powinno zaowocować udanym sezonem. Delos być może znowy zaatakuje najbardziej prestiżowy z wyścigów w Polsce, Wielką Warszawską ale będzie się przygotowywał do tego drugiego podejścia inną ścieżką. Jako obecnie najlepszy koń wyhodowany w Polsce, wypada żeby bronił honoru Polskiej hodowli w najważniejszych wyścigach, przypominając właścicielom i trenerom o tym, że w Polsce można także wyhodować fantastyczne konie pełnej krwi.